הצטרפו אלינו בפייסבוק

עקבו אחרינו

4 מאי, 2015 פורסם ב במה חופשית
תגובה אחת

מי יקבע מה זה עקום?

 

יש לא מעט בלבול בין כמה מושגים שלפעמים עושים בהם שימוש בלי קשר להגדרתם המדויקת. מין, מגדר ותפקיד מגדרי, זהות מגדרית ועוד. מעיין מוריוסף מבהירה את ההגדרות וגם מסבירה מדוע לא צריך להתרגש מנערה שאוהבת כדורגל

מעיין מוריוסף

 ללא שם

לפני מספר ימים הוזמנתי לארוחת ערב אצל חברים של ההורים, אנשים נעימים שתמיד נחמד לשוחח אתם. הם אנשים משכילים ומתקדמים מאוד במחשבתם, לכן תמיד מעניין לשמוע מה יש להם לספר ואת דעותיהם בעניינים שונים. בארוחת הערב בתם, חיילת משוחררת, סיפרה על חבר טוב שלה שהחל לעבוד כמאבטח. הוריה, המארחים, גיחכו ואמרו שקשה להם לדמיין את הבחור מחזיק נשק, וכאשר התעניינתי למה הם ענו "כי הוא… הומו".

המקרה הזה הוא רק דוגמה אחת מני רבות לטעויות שהתרגלנו, כולנו, לטעות. כוונתי לבלבול שאנו חוטאים בו, בדרך כלל בלי להיות מודעים לכך, בין מספר מושגים שמבטאים דברים שונים, אך אנו מסתכלים עליהם כמילים נרדפות.

הבה נעשה סדר בכמה מושגים:

  • מין  (Sex) – הגדרה ביולוגית של זכר או נקבה. כלומר, עם אילו איברים יצאנו מרחם אימנו.
  • מגדר ותפקיד מגדרי (Gender & gender Role) – המגדר הוא הביטוי החברתי של המין, כלומר, ההבדלים בין נשים לגברים שמקורם בחברה ובתרבות. למשל, כשנולד תינוק זכר נהוג לקנות לו בגדים בצבע כחול, וכשיגדל כנראה יקבל לגו וחיילי פלסטיק; לעומת זאת אחותו תקבל במתנה שמלות ורודות וברביות, כי מקובל בחברה שאלו הם ההבדלים בין בנים לבין בנות. התפקיד המגזרי הוא הנורמות החברתיות המגדירות אילו בגדים, התנהגויות, מחשבות, רגשות ויחסים הולמים ולא הולמים מין מסוים. למשל, כששני האחים יגדלו, יצופה מהבן לשחק כדורגל ולהתעניין ביחידה קרבית ומהבת להיות חובבת שופינג ולחלום להיות גננת כשתגדל.
  • זהות מגדרית (Gender Identity) – תחושתו של אדם כלפי היותו ממין זכר או ממין נקבה. כלומר, הזהות המינית הפסיכולוגית של האדם בלא קשר למינו המולד (למשל אדם שנולד ביולוגית כאישה אך תופס עצמו כגבר).
  • העדפה מינית (Sexual Preference) – הנטייה והמשיכה המינית שלנו לאנשים (או לא לאנשים). ההעדפה המינית של אדם יכולה להיות הטרוסקסואלית (כלפי בן המין השני), הומוסקסואלית (כלפי בן אותו המין), ביסקסואלית (כלפי בני שני המינים) או א-סקסואלית (כלפי אף לא אחד מן המינים).

הבעיה שלנו מתחילה כאשר אנחנו מערבבים בין המושגים וחושבים שהבעיה היא אצל האחר. החברים עליהם סיפרתי בהתחלה היו מופתעים מהדיסוננס בין ידיעתם אודות הנטייה המינית של הבחור המוזכר (הומוסקסואלית) לבין תפיסתם בנושא התפקיד המגדרי של גברים (אוהבים נשק). הבחור לא התאים לתבנית המקובלת, לפיה הומו הוא בלתי-גברי, ואפילו 'אמור להיות' נשי מאוד.

אנחנו כבר יודעים היום שלא חייב להיות קשר בין המושגים האלו. כן, יכול להיות הומו 'גבר-גבר'. יכול להיות גבר שתופס עצמו וחי כאישה ועדיין אוהב לראות סרטי פעולה ומתלהב מנשק. יכולה להיות נערה שאוהבת כדורגל, הולכת מכות בהפסקה ו"תוקעת גרעפסים", ובו זמנית לגמרי שלמה עם הנשיות שלה והיא נמשכת לגברים. אם האדם שלם עם עצמו, מי אנחנו שנתסכל על זה עקום?

ודרך אגב, להסתכל עקום יכול להיות גם להגיד לנערה שאוהבת כדורגל "כל הכבוד לך שאת משחקת עם הבנים ולא מוותרת לעצמך!". הכוונה טהורה ונפלאה, אבל המסר הסמוי שהעברנו הוא שהיא עושה משהו לא נורמטיבי, ויכול להיות שהיא לא הבינה זאת כך לפני כן. כפי שאמרתי קודם, העיקר הוא שהאדם שלם עם עצמו.

תגובה אחת

  1. מאת רוני:

    מעיין, אני חושבת שכתבת דברים מאוד נכונים והשמעת קול שצריך להשמיע יותר ויותר. אני מקווה שאת משמיעה אותו גם בעל פה. התגובות ששמעת אכן צורמות וקשות מלהכיל. אחרים אולי יחשבו שאני מגזימה. ויש הרבה כמו התגובות האלה, ויש גם גרועות מהן, אבל אני שמחה לדעת שיש גם אחרות, ואני באופן אישי שמחה לראות אותן. האחרות האלה הן אור.

השאירו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>