הצטרפו אלינו בפייסבוק

עקבו אחרינו

25 אפריל, 2015 פורסם ב מקרא
תגובה אחת

היהדות המשיחית והמקרא

אחד הזרמים הפחות מוכרים ביהדות, וזאת למרות שהוא קיים כבר כאלפיים שנה, הוא הזרם המשיחי. אנסטסיה קריצ'בסקי ואליה מילס מהחוג למקרא מציגות את עיקרי הזרם הזה

מאת אנסטסיה קריצ'בסקי ואליה מילס

10553_454956607904305_1920336706_n

נהוג לחשוב שביהדות יש שלושה זרמים עיקריים: הזרם האורתודוקסי, הרפורמי והקונסרבטיבי. אבל פרט לשלושת הזרמים האלה התרבות היהודית מלאה בזרמים רבים ובתכני אמונות שונים. כל אלה עדיין נחשבו לחלק מהיהדות. כעת אנחנו רוצות להציג בפניכם את אחד הזרמים הפחות מוכרים למרות שהוא קיים כבר כאלפיים שנה. וכן, אנחנו, מחברות מסמך זה, משתייכות אליו – היהדות המשיחית.

היהדות המשיחית מבוססת על התנ"ך ועל הברית החדשה בלבד. הברית החדשה היא המשך ישיר של התנ"ך וחלק בלתי נפרד ממנו. לפיכך,  התנ"ך והברית החדשה הם כתבי הקודש, דבר אלוהים, שאין עליהם עוררין. האמונה המרכזית שלנו, היהודים המשיחיים, היא שישוע בן יוסף הוא משיח ישראל המובטח בתנ"ך, והמתווך בין בני האדם לבין אלוהים. למה הכוונה? נתחיל מבראשית.

בני האדם נבראו כדי להיות בקשר עם אלוהים ולפאר אותו – אלוהים התהלך לצדם בגן העדן, דיבר איתם, והכל היה " טוֹב מְאֹד". הבעיה התחילה כשבני האדם חטאו (בראשית ג'). מכיוון שאלוהים מושלם וקדוש לחלוטין, הוא לא יכול להיות בקשר עם יצור חוטא וטמא. לכן הוא גירש את בני האדם מגן העדן ומנוכחותו. אבל בכך לא נחתם גורלם של בני האדם. לאלוהים הייתה תכנית להושיע את בני האדם מחטאם, וכך נכנסה לעולם מערכת הקרבנות. אלוהים הסביר: "כִּי נֶפֶשׁ הַבָּשָׂר, בַּדָּם הִוא, וַאֲנִי נְתַתִּיו לָכֶם עַל-הַמִּזְבֵּחַ, לְכַפֵּר עַל-נַפְשֹׁתֵיכֶם: כִּי-הַדָּם הוּא, בַּנֶּפֶשׁ יְכַפֵּר." (ויקרא י"ז 11).

העיקרון הוא פשוט – רק דם שפוך מכפר (כלומר מכסה) על חטא. אי אפשר לכפר על החטא בעזרת מעשים טובים, קיום מצוות או אפילו ייסורים.  הדרך היחידה שאלוהים קבע לכפרת חטאים היא דם שנשפך. אבל מערכת הקרבנות שמתוארת בתורה לא פתרה את הבעיה משום שהבהמות שהקריבו אינן שוות בערכן לבני אדם ולכן לא יכלו להוות תחליף ראוי לעונש המוות שהגיע לבני האדם שחטאו. אם כך, למה נועדו הקרבנות? המטרה של הקורבנות הייתה להציג את העיקרון של כפרה באמצעות תחליף חף מפשע ולהכין אותנו לתכנית הישועה של אלוהים: ישוע, בנו של אלוהים עצמו בחר להיוולד לתוך העולם כבן אדם, חי ללא חטא, ונצלב כקרבן נצחי. לאחר שלושה ימים שבהם שהה בקברו הוא הוקם לתחייה על ידי אלוהים ועלה בחזרה למרום. בכך הוא כיפר על חטאנו וכעת אנחנו שוב יכולים לשהות בנוכחותו של האלוהים הקדוש – כפי שנועדנו להיות מלכתחילה.

מי שמאמין שהקרבן הזה ניתן עבורו מקיים מערכת יחסים רצופה, יומיומית ועמוקה עם אלוהים. אנחנו מאמינות שאלוהים שומע אותנו ומדבר אתנו בדרכים שונות. אחת הדרכים שבהן אלוהים מדבר אלינו היא דרך התנ"ך. דרך הספר המופלא הזה הוא מראה לנו את העקרונות שלפיהם הוא רוצה שנחיה את חיינו, מלמד ומחכים אותנו, מוכיח אותנו, ומעודד אותנו בשעת הצורך.

שתינו סטודנטיות למקרא, כי חשוב לנו ללמוד תנ"ך. זהו הספר החשוב ביותר שנכתב אי פעם, ואנחנו רוצות להכיר אותו טוב יותר וללמוד אודותיו. לשמחתנו אנחנו גם נהנות מכך, משום שאנחנו אוהבות ומתעניינות בו. בשיעורים יש חפיפה בין החומר הנלמד לבין מה שאנחנו מכירות מהמסגרות המשיחיות שאנחנו חלק מהן. מצד שני, אנחנו לומדות באורנים דברים רבים שלא נחשפנו אליהם לפני כן (כגון שיטת המקורות ופרשנויות שונות למקרא). דרכי החשיבה שלנו מאותגרות, ואנחנו נחשפות למשהו שונה וחדש. זהו תהליך שבו האמונה שלנו מתחזקת ומתפתחת.

"מָה-אָהַבְתִּי תוֹרָתֶךָ: כָּל-הַיּוֹם, הִיא שִׂיחָתִי."  (תהילים קי"ט 97).

new GRAFTED

תגובה אחת

  1. מאת דניאל:

    כל הכבוד על האומץ של הבנות לעמוד גאות באמונותן, כל הכבוד למכללת אורנים על הפתיחות. לצערי המון אנשים חושבים שיהודים משיחיים הם לא יהודים, כמובן שטענה זו לא מתבססת לא על גנטיקה ולא על התנ"ך.

השאירו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>