הצטרפו אלינו בפייסבוק

עקבו אחרינו

10 מרץ, 2015 פורסם ב מל"ח חולמים חינוך
3 comments

בא מן הטבע וחזר לטבע

 סלבה

סלבה, סטודנט במסלול מל"ח

 

אי שם בשנות השמונים של הקומוניזם הורי ניסו לאפות אח או אחות נוספים לאחותי. לאחר שמונה שנים של התפחה ואפיה הגעתי לעולם. קיבלתי את השם סלבה שפירושו "ברכה". אני זוכר שכבר מהרגע הראשון התאהבתי בשם. העברתי את הילדות בטבע, ביערות, בשדות ובביצות.

עם תום השירות הצבאי הרגשתי שאין לי שום רצון ללכת לאוטוסטרדה של החיים, ובמקום זאת חזרתי לשבילי עפר ואדמה. חייתי שנה בחוות עיזים מבודדת, ששם התנסיתי במפגש עם שלושה נערים בסיכון. שמתי לב שהנערים, משום מה, נמשכו לעבוד לצדי, ודאגו תמיד שיהיה מקום לעבודה משותפת. לאחר שנה זו המשכתי לטייל בעולם ולחקור קהילות ומקומות שמתוארים רק באגדות. חזרתי לארץ, וניגשתי לחיפוש. איני יודע אם מצאתי את המקום או שהוא מצא אותי – קיבלתי שטח אדמה קטן בתוך כפר נוער בכרמל. רגע אחרי הגיעו העיזים במסע רגלי שארך יומיים מרמת הנדיב. המסע כלל אותי וארבעים חניכים. עד היום חשוב לחניכים להזכיר שהם אלו שהביאו את העיזים לכפר.

כיום אני חלק מחוויה אדירה במקום הכולל, דיר עיזים, גינות ירק, לול קטן, נגריה ונפחיה. המקום נותן תחושת יצירה וחופש לנוער בשעות הלימודים ומחוץ ללימודים. אחד ההישגים החשובים בשבילי הוא תכנית "מחוץ לקופסא". התכנית נכתבה לאחר שנתיים של עבודה בכפר שבמהלכן ניסיתי להבין מהם הכלים הבסיסיים שצריכים החניכים לדעת על מנת לתפקד בסביבה החדשה. המיומנויות הן שקט פנימי, תקשורת חברתית, הכרות עם העצמי ועוד כל מיני מיומנויות בסיסיות שהשארנו כאשר יצאנו מהטבע לאספלט. התכנית מיועדת לשכבת ט, והיא חלק ממערכת השעות של בית ספרם. בשכבת יו"ד בני הנוער נחשפים לעולם שבו הם אלו שמתחזקים את "החוויה האדירה". כל בוקר מגיעה כיתה אחרת ומתעסקת בפרויקט משלה: בניית טרסות, כיתת לימוד, מרעה בטבע, שתילת ירקות והכנת גבינות. נוסף לכך, כבר מתחילים ניצנים של מנהיגות בתוך הקבוצות, בני נוער שלוקחים אחריות על השקמה והגעה בזמן, שמתכננים את פני החווה שנים קדימה, והיפה ביותר – בני נוער משכבת י"א וי"ב שמקבלים על עצמם אחריות על שכבת ט ויו"ד, ומדריכים אותם בחווה.

בעקבות הניסיון בחווה הרגשתי שאני רוצה להצמיח שורשים עמוקים יותר, כאלו שישאבו תחומי ידע שעדיין לא רכשתי. שמעתי מאחי על תכנית המאפשרת לימודים תוך כדי החיים. נרשמתי. הלימודים בהחלט מתחילים להעמיק את ידיעותיי. האנשים שאני פוגש וחלק מהמרצים בהחלט גורמים לי להתעניין בעולם החינוך וללמוד דברים חדשים.

יש לי חלום להקים מקום שהחיים והעבודה שלובים זה בזה. מעין חווה אקולוגית. בחווה יעבדו ילדים ונוער מכל הסוגים ויתחנכו לחיי שותפות ואחווה כאשר המסגרת היא הטבע, מקום פתוח ופותח, עצום ומעצים.

3 comments

 1. פשוט נסיך <3 לבי נמשך אחר האמונה בטבע ומתוך האמונה האישית שלי- התחברתי לחלומך ואני מייחלת מנשמתי שתצלח את מסעך וכאן לתת יד בכל שירני :)

 2. מאת אהובה חזן:

  סלבה ילד טבע, הדרך הלכת והולך מעוררת השראה ניכר עליך שחדור אמונך בבחירתך, סיפור מרתק, אין לי ספק שתשיג את המקום עליו מדבר ותסחף אחריך עוד רבים בהצלחה

 3. מאת פיני.ו.:

  חזק ואמץ ידידי!
  לפעמים מדהים איך שני אנשים שונים חולקים מסלול חיים דומה ואפילו חזון משותף!
  אני סטודנט למדעי החי בתל חי, והבנתי שחינוך לאהבת הטבע, רעות, ושיתוף פעולה מקומי הם ערכים עליונים שברצוני להכניס לתודעת ילדי הארץ.
  אני מלמד טבע ומלאכה בבית ספר יסודי "הנדיב" במטולה. ולאחרונה פתחתי חוג סיירות לילדי קרית שמונה.
  ככול שהעולם הולך ונהיה גלובלי (אייכס!), וטכנולוגי, גובר הלחץ עלינו ( אלו שהספיקו לקלוט ערכים אחרים) להעביר את הערכים והחינוך שיעודד אדמה פוריה לילדים ולנו כקהילה.
  אם תרצה צור איתי קשר בממייל ומי יודע אולי נשתף פעולה לחלום משותף.
  בכבוד רב!
  פיני

השאירו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>