הצטרפו אלינו בפייסבוק

עקבו אחרינו

27 יולי, 2014 פורסם ב במה חופשית
4 comments

מלחמת הימין והשמאל – קרע מתרחב

 נדמה שבימי המלחמה אין כבר יכולת לשמוע דעה אחרת וכל ציוץ הופך לבגידה שדינה תאי גזים. הרשת רק מעצימה את הסגנון הזה והשאלה היא איך נקום ביום שאחרי

מאת: מורן סרוסי ושירי מנשה |

 

תסתכלו מסביב – מלחמה. לאן שלא תפנו – מלחמה: בפוליטיקה, בחינוך, על הכבישים. אפילו מאבקים מגדריים, או למען בעלי חיים, או נגד חברות שזמן ההמתנה על הקו אצלן הוא שעתיים בממוצע. לאחרונה מתחוללת כאן מלחמה אחרת, אפילו מעבר לזאת העיקרית שבין ישראל לחמאס, שבה צה"ל מנסה בכל כוחו להשיב את השקט לתושבי הדרום. מתחת לפני השטח מבעבעת מלחמה שבין הימין לשמאל, והיא צפויה להתפרץ כהר געש.

מטבע הדברים, לאנשים דעות שונות. ברחבי הפייסבוק התבטאויות מתנגשות. גם בכלי התקשורת, גם פנים מול פנים. ויכוח הוא לגיטימי, אחרי הכל אנחנו חיים במדינה דמוקרטית שבניגוד לאלו הסובבות אותה מאפשרת הבעת דעה ושיח בין אנשים, אבל לוויכוחים האלו יש גבול. פתחו טוקבקים ותגלו שנאה. צפו בטלוויזיה ותשמעו קללות. שוטטו ברשתות החברתיות ותקראו איחולי מוות, כינויי גנאי נוראיים, שמחה לאיד והתבדחויות על סבלו של האחר.

מתוך הפגנת השמאל

מתוך הפגנת השמאל. קריאות נוראיות במסווה של הומאניות

'הרוצחים לטיס' קראו בהפגנה נגד "צוק איתן" דווקא אלו שמתהדרים במעילי הומאניות, האשימו ברצח את החיילים המגנים על ראשם. 'צה"ל הוא ארגון הטרור המוסרי בעולם', נישאו שלטים, 'רוצחים במדים'. אמנם איחולי מוות אין כאן, אך משמעות הקריאות הללו היא זריעת הרס, השמצה נוראית במסווה של אכפתיות ואנושיות. זוהי הסתה והתעלמות מהעובדה שהחיילים שלנו גם הם בני אדם, הם חלק מכולנו, והאשמות כאלו הן חציית קו אדום. קריאות אחרות מקבילות את הימנים לנאצים, ואפילו מסתובבת תמונה שבה מוצמד לביבי שפם ולצידו תמונה של היטלר. השוואה שאין איומה ממנה.

הצד השני לא נשאר חייב. "אמן שיחטפו לך ת'ילדים, שיאנסו אותך משעל והנייה ויבתרו את הגופה שלך, עוכרת ישראל זונה" הגיב פייסבוקיסט לפרסום שמאלני, מילים שכל אוזן באשר היא מזדעזעת לשמוע. יש גם מי שמקווה שלילת אזרחות לכל המעז להתבטא נגד צה"ל, וגם "ערוץ 2 למשרפות" או "שמאלנים לתאי הגזים". בתור חלק מעם שהשואה היא סבלו הנורא מכל, ובתור בנות אדם, אנחנו לא מבינות איך אפשר לאחל רצח נורא שכזה, ועוד לדם מדמנו.

תגובה בפייסבוק

תגובה בפייסבוק נגד פרסום שמאלני. גם לימין לא חסר

חוסר אחדות הוא ביטוי עדין למצב. עדין מאוד. האלימות גואה והאדמה רועדת. התבטאויות מכוערות וקיצוניות נשמעות מאנשי שמאל לימין, מאנשי ימין לשמאל, ויוצרות קרע משמעותי בין יהודים ליהודים על אדמת ישראל. אנחנו חושבות לעצמנו – מה יהיה ביום שאחרי? איך נוכל לעמוד ולהסתכל אחד לשנייה בעיניים? האם תוכלו לדבר עם הסטודנט הלומד איתכם, שהיה טייס במלחמה ונתן את נשמתו למען הגנה על המולדת, אחרי שהזדהיתם עם שלט האומר 'הרוצחים לטיס'? האם תוכלו לשוב ולהתנהג כרגיל עם סטודנטית שמאלנית אחרי שתמכתם בקריאות לגירוש השמאלנים מישראל?

יש לנו חברים וחברות שמאלנים ושמאלניות, יש לנו מרצים ומרצות שמאלנים ושמאלניות. אנחנו לא מאחלות רע לאף אחד ואחת מהם, ומאמינות שאף אחד ואחת מהם לא מאחל שניעלם מהעולם רק בגלל שאנחנו חושבות אחרת. סובלנות היא מילה שלומדים בגן ואנחנו מניחות ומקוות שאת הגיל הזה כולנו כבר עברנו, ושיש לנו את היכולת להסתכל האחד בעיני השניה ולדון במה שמפריע לנו. לדון בצורה אמיתית, שכוללת הקשבה, הכלה, טיעונים הגיוניים ואנושיות.

תפקחו עיניים ותראו – לעיתים ראשיתה של האלימות במילים. אפשר להסכים שלא להסכים. לא כל התבטאות מצריכה תגובה קיצונית ושנאת אחים. ההרס שנשתל סופו להתעצם ולהתפשט כמו מחלה, ואנחנו צריכים לעצור אותו.

לא מזמן קיבלנו מייל מהנהלת אורנים שכותרתו "שומרים על צלם אנוש" ובתוכו קול קורא לא לפגיעה בחפים מפשע. אנחנו נשאיל את הכותרת הזו ונקרא לשמירה על צלם אנוש במילים היוצאות לנו מהפה ומהמקלדת והמכוונים הן כלפי אנשי ימין והן כלפי אנשי שמאל. אין שום סיבה שאנשי עם אחד יקללו וישנאו אחד את השניה, אין שום סיבה לקרע הזה שנוצר, לסכסוך היהודי-יהודי, שהוא הנורא ביותר שיכול להיווצר כאן. אז אנא מכם, שמרו על צלם אנוש, בשביל החברה שלנו, בשביל היום של המחר, בשביל אחדותו של העם שלנו.

4 comments

 1. מאת אריאל פרידמן:

  לצערי, אני ממש לא רואה את זה כשני מחנות שההתבטאויות שלהם הם שוות באופן שמיקמתם את זה כאן: הקריאה "צהל ארגון טרור" מן השמאל לעומת הנאצות שבאות מן הימין אינן יכולות להיות מושמות במשוואה אחת.
  מה שקורה ברשת מצד גזענים ימנים מטורף לגמרי והגדרותיהם לשונאי-ישראל ובוגדים הם כל מי שהם לא "אנחנו" (שמאלנים, פמיניסטיות, ערבים, לסביות, הומואים וכו'). השנאה הגזענית וההתבטאויות המילוליות שלוחות הרסן באות הרבה יותר מן הצד הימני של המפה הפוליטית. אלה התבטאויות חמורות ואני חושבת שהן מחמירות מאוד בעידן הפייסבוק. שמאלנים הרי מגונים בארץ כמי שהם "יפה נפש" ולכן הם גם מתבטאים יחסית בנועם ובשקט.
  ובינתיים רצח פוליטי ממשי התרחש מצד הימין ולא השמאל (וסליחה על הקלישאה אבל) יונה אברושמי, ויגאל עמיר, עמי פופר וברוך גולדשטיין – כל אלה הם אנשי ימין!
  כך שמילים גזעניות גם הורגות ממש! והמילים האלה מגיעות מהימין ולא מהשמאל בינתיים.

 2. מאת שירי:

  הימין היה מעורב לא אחת ברצח פוליטי, נכון, אבל א. אני לא יודעת אם כדאי לשייך את זה ל"ימין" ולא לאנשים שהם בלשון המעטה מאוד מאוד לא בסדר.ב. הימין היה מעורב גם בהסכמי שלום – בגין. אף איש שמאל לא עשה שלום.
  ונכון, הימין יותר בולט, אבל גם השמאל יודע לדבר מכוער. הנה אוסף משובח:
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=214144225316227&id=165697643515844

  בכל מקרה, אני רוצה רק להבהיר שלא התיימרנו להציג כאן שוויון בין ה"מחנות". באופן אישי אני מסכימה איתך ורואה שהימין הולך לכיוון נורא יותר מהשמאל. במיוחד עכשיו. אני רוצה להאמין שזה הימין הקיצוני ושהוא לא רוב. אבל – זה לא שהשמאל שותק. אז כמו שלא רצינו להביא שוויון – לא רצינו גם להביא תמונה חד צדדית.

  • מאת אשרת:

   ההבדל היחיד (וגם הוא לא מהותי במיוחד) בין ההתבטאויות של השמאלנים לבין אלו של הימנים הוא יכולת אינטלקטואלית מתוחכמת שמאפשרת להם להגיד מילים שלכאורה נשמעות קצת פחות רע. אבל בינינו… להגיד למישהו דגנרט זה בדיוק אותו דבר כמו להגיד למישהו אידיוט (יש דוגמאות הרבה יותר עסיסיות בפייסבוק)! שני הצדדים צריכים להתבייש! המלחמה היא רק תריגר לבעיה שהייתה כאן עוד הרבה לפניה; ימין ושמאל הן מילים גסות בישראל.

 3. מאת הראל גולשטיין:

  זו לא תקיפה אישית כן? אבל תעשו לי טובה..

  על מה אתן בכלל מדברות? מה, לא מזמן לא עלה איזה סטאטוס 'שמאלנים חייבסים' (או משהו בסגנון) ע"י אי אלו ממשתתפי הדיון? אז מה דיאלוג? לאיזה מין שיח סובלני וסבלני בין ימין ושמאל אתן בדיוק מצפות? שלא לדבר על שיח יהודי-ערבי סובלני וסבלני רחמנא ליצלן.

  ומשהו חשוב באמת, http://www.the7eye.org.il/119078 – הנושא מוכר נכון? נכון שלא רק הימנים-הקיצוניים-וההזויים-באמת-אבל-זה-הם-לא-אנחנו מפיצים וחולקים עם הרשת כולה דברים בסגנון? ממליץ לעיין בתמונות היטב, יכול להיות שתראו משהו שכבר הופץ ע"י מכרים משותפים, כביכול לא מי יודע מה קיצוניים.

  אז מה לעשות זה השיח השכיח אצלנו. להסוות את תחלואי החברה בכך שאנחנו מייחסים אותם רק לקיצוניים שבשוליים זו טעות.

  וזה בהכרח מוביל לעוד שאלה קשה – כאן 'במחוזותינו', אדם שמפיץ תמונות כאלה בכלל ראוי להיות מורה?
  tz די עם הנאיביות (שתמיד קל לייחס רק לקצה אחד) ולפחות אל תדברו על לדבר. בשביל לקיים דיאלוג צריך לקיים דיאלוג. יעני לנהל שיחה אמיתית ולא התלהמויות טוקבקיסטיות.

  למי שמתעצל בכל זאת, מהמאמר הנ"ל –
  'מי שחושב שאין קשר בין השיח הלאומני חסר העכבות הנשקף בימים אלה בתקשורת המקוונת, בעיקר בשובלי התגובות, לבין קובצי הבדיחה והחידוד הממלאים עתה את הרשתות החברתיות, אינו מבין באיזו מציאות מדאיגה הוא חי.'

  ודבר אחרון – לאחרונה יצאנו על העמוד פייסבוק המבזה 'זקפות למען צהל' או משהו בסגנון נכון? בהחלט תעודת עניות לחברה שהיא גם ככה פטריארכלית בטירוף. אז השני סנט שלי הן שמאוד עצוב שכנראה אין לנו תאומץ לתבוע מעצמנו את אותו סטנדרט מוסרי גם בנושאים אחרים. וזה לא קשור ליופי נפש או נאורות זה קשור נטו לאומץ בהתמודדות עם מה שמחוץ לקונצנזוס (הקדוש כל כך).

  המינימום של כל חברה צריך להיות שמפסיקים להפיץ תמונות טראש ( ת ע מ ו ל ה ).

  ואגב, בשביל שתראו שאני לא באמת כל כך תוקפני או מנסה בכח להתנגח, דוגמא נוספת- אדם שנותן לייק לעמוד טיפשי וילדותי כמו זקפות למען צהל – הוא ראוי להיות מורה?
  מה, הוא לא (באופן פעיל מאוד) נותן את תמיכתו וקולו להנצחת מאזן הכוחות ולשוביניזם חזירי? ואם הרוב מגיב ב'נו לא נורא אבל כולם עושים את זה' – אז זה נכון ולצערנו טבעי, אבל זו בסך הכל עוד הוכחה שעוד משהו אצלנו כבר הספיק להתנוון..
  ואני האחרון שיטיף לשמרנות..

השאירו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>