הצטרפו אלינו בפייסבוק

עקבו אחרינו

4 ינואר, 2014 פורסם ב חינוך אחר
תגובה אחת

משהו חייב להשתנות

אורי פרי

אורי פרי. "משהו חייב להשתנות"

מאת: אורי פרי |

מדוע אורי פרי בכה השבוע לאחר מפגש עם אחד מתלמידיו? רמז: לא מתסכול או מעצבים

היום בכיתי בהפסקה. ולא מתסכול או מעצבים, או בגלל משהו שילד עשה או אמר (גם זה קורה מדי פעם), אלא בעקבות שיחה עם ילד שנכנס לי ישר לתוך הלב.

זה התחיל בכך שבשיעור כתיבה (כיתה ט') ביקשתי מהילדים לענות בכתב על השאלה "מה הם חושבים על עצמם?" ואז הוא הגיש את המחברת שלו וביקש שאקרא את מה שכתב. זה קורה פעמים רבות שילדים מבקשים דבר כזה, ולרוב זה אומר שהם רוצים לדבר על מה 'שיצא' להם. הוא כתב שהוא חושב שמבחינה לימודית הוא לא טוב בכלום. הוא חושב שבבית הספר הילדים מסתכלים עליו וחושבים שהוא טיפש נורא ואחד כזה "לא יוצלח" שאף אחד לא מקשיב לו ושהוא לא משנה לאף אחד. עוד הוא כתב שהוא באמת רוצה להשתפר ומנסה לעשות זאת, ושיש לו שלושה שיעורים פרטיים בשבוע אבל זה לא עוזר. לסיום הוא הוסיף שרוב הדברים שהוא טוב בהם קשורים לספורט, אבל אי אפשר להישען רק על זה בחיים, וזה מאוד קשה לו שזה המצב…. אז קראתי לו לשיחה איתי בהפסקה ויצאנו החוצה כדי לדבר.

אמרתי לו שהיה לי קשה לקרוא את הדברים שכתב ושזה מצער אותי שהוא מרגיש ככה לגבי עצמו. אמרתי לו שאני מאוד אוהב אותו (הוא אצלי בכיתה כבר שנתיים) ושאני יודע כמה הוא אהוב על חבריו בכיתה (מבחינה חברתית הוא אחד הבולטים). המשכנו לדבר על אינטליגנציות מרובות ושיקפתי לו שיש לו כל כך הרבה כישורים ואיכויות – יש לו לב של זהב, הוא חבר טוב ונאמן, הוא חכם מאוד מבחינה של מיומנויות טכניות (עבודה פיזית), יש לו קואורדינציה מעולה ועוד ועוד… הייתה שיחה ארוכה והוא ישב שם בשקט ופשוט הקשיב, וגם דיבר מדי פעם, ואני הרגשתי שהדברים נכנסים אליו. אלו הם רגעים מאוד נדירים ויקרים עבורי, כאשר יש תחושה שילד פתוח אלייך ושיש הזדמנות להעביר לו קצת מהאהבה וההערכה שאתה רוכש כלפיו. וזה היה רגע שכזה, ולכן ניצלתי את ההזדמנות לתת לו מה שיותר "אסימונים" (לפי רקי לבוי) שאספתי עבורו לאורך השנים. בסוף ההפסקה הוא אמר "תודה" והלך.

ואני נשארתי לשבת עוד כמה רגעים וחשבתי לעצמי איזה עוול המערכת הזו יכולה לייצר. הדרישה מכל הילדים להימדד באותה הדרך הצרה של מענה בכתב על שאלות, עבודות ומבחנים… הרי בסופו של דבר זה בודק תחום מאוד צר משלל היכולות והכישורים והאיכויות של האדם, ועוד מתיימר להעניק לו "תעודת בגרות", שאמורה להעיד כמה הוא חכם או כשיר לחברה שלנו. וילדים כמו הילד הזה, צריכים לקחת הרבה אוויר, לצלול מתחת למים על מנת לעבור את שנות בית הספר, ולצאת מהן כאשר הם עדין מאמינים בעצמם וביכולות שלהם.

משהו חייב להשתנות…

תגובה אחת

 1. מאת ליזי:

  WOW
  ממש נהיה לי צמרמורת כשקראתי את זה. המון תודה ששיתפת! כן ונכון משהו חייב להשתנות וכולנו צריכות לתרום חלק וביחד לצאת למעשה.
  מקווה שנצליח לשנות את המציאות.
  טוב לראות שיש מחנכים כמוך!
  ליזי

השאירו תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>